Przeprowadzka w nowe miejsce często jest przedsięwzięciem zarówno ekscytującym, jak i męczącym. Każdy nabywca bądź najemca chce, żeby wszystko było idealne – zarówno lokalizacja, standard, jak i cena nieruchomości. Szukanie mieszkania nie jest jednak procesem łatwym. Na początku tego przedsięwzięcia należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: Jakie są moje wymagania? Jakie są moje finanse? Czy istnieje alternatywa dla mojego pierwotnego pomysłu? Czy jestem w stanie pokryć niespodziewane koszty? Czy lokalizacja nieruchomości umożliwia swobodny dojazd do pracy czy szkoły? Mając tyle szczegółów do przemyślenia łatwo jest się pogubić. Mamy nadzieję, że poniższy przewodnik sprawi, że to zadanie okaże się nieco łatwiejsze.

1. Skup się na lokalizacji 

Lokalizacja nieruchomości to prawdopodobnie najważniejszy aspekt wymagający rozważenia przed kupnem bądź wynajmem mieszkania czy domu. Jeśli zależy ci na znalezieniu nieruchomości blisko twojego miejsca pracy lub szkoły twojego dziecka, przy przeglądaniu ofert bierz pod uwagę tylko te mieszkania, które znajdują się w niewielkiej od nich odległości, bądź są dobrze z nimi skomunikowane, czyli znajdują się blisko przystanków autobusowych czy stacji metra. Upewnij się jednak, czy mieszkanie nie jest usytuowane w miejscu, gdzie często występują korki. Nasza rada: sprawdź na Google Maps, jakie dystanse dzielą wybrane mieszkanie od miejsc, do których najczęściej dojeżdżasz. Następnie w wolny dzień spróbuj przemierzyć te trasy samochodem bądź komunikacją miejską w godzinach szczytu, aby sprawdzić, ile czasu maksymalnie mogą zająć ci dojazdy.

2. Zdefiniuj swoje priorytety

Wielkość, układ i stan mieszkania kolejne ważne aspekty do przeanalizowania. Nasza rada: przemyśl dokładnie, jakie są twoje wymagania względem nieruchomości. Masz dzieci i potrzebujesz trzech sypialni? Często zapraszasz rodzinę i znajomych, wiec zależy ci na przestronnej kuchni? Od zawsze marzyłeś o dużym tarasie? Jeśli sprecyzujesz swoje wymagania, pomoże ci to zawęzić ilość ofert, z których wybierzesz swoje mieszkanie.

3. Pierwsze oględziny

Na pierwsze oględziny wybranego mieszkania, zabierz ze sobą zeszyt bądź tablet, na którym zapiszesz jego ewentualne minusy oraz zalety. Nasza rada: bądź skrupulatny i nie pozbywaj się sporządzonych notatek następnego dnia. Po obejrzeniu wielu mieszkań mogą one pomóc przy podjęciu ostatecznej decyzji. 

4. Przestudiuj wyposażenie mieszkania i koszty

Jest to kluczowy element przy wynajmie mieszkania. Określenie, czego oczekujemy w tej kwestii ułatwi porozumienie się z właścicielem. Może są to pralka i telewizor? A może miejsce parkingowe? Nasza rada: Jeśli szukasz mieszkania na dłuższy okres czasu, przyjrzyj się dokładnie kosztom wynajmu. Może wynajęcie podobnego mieszkania bez pralki i telewizora, za mniejsze pieniądze, i kupno tych sprzętów we własnym zakresie okaże się tańszym rozwiązaniem w perspektywie kilku lat?

Ważne: Jeśli masz zwierzaka, upewnij się, czy właścicielowi mieszkania bądź sąsiadom nie będzie przeszkadzać jego obecność. 

5. Mierz siły na zamiary

Kupno mieszkania często wiąże się z większymi kosztami, niż na początku nam się wydaje, o czym szczególnie można przekonać się remontując mieszkanie z rynku wtórnego. Nasza rada: Jeśli czujesz, że twoje fundusze mogą okazać się niewystarczające i chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu, spróbuj poszukać alternatywy. Może kupno mieszkania o podobnym metrażu i standardzie w innej dzielnicy będzie lepszym rozwiązaniem finansowym? A może kupno droższego ale nowego mieszkania deweloperskiego okaże się lepszą decyzją niż kosztowny i stresujący remont mieszkania z rynku wtórnego?

6. Jeśli zdecydujesz się na konkretne mieszkanie, działaj 

Oferty mieszkań pojawiają się tak szybko, jak znikają. To znaczy, ze jeśli znajdziesz mieszkanie odpowiadające twoim wymaganiom, powinieneś skontaktować się z biurem nieruchomości tak szybko, jak to możliwe. Nasza rada: aby być na bieżąco z nowymi ofertami, zaglądaj codziennie na naszą stronę www.investor.net.pl

7. Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj ją uważnie 

Podpisywaniu umowy najmu bądź zakupu mieszkania zwykle towarzyszą silne emocje. Postaraj się podejść do tego tematu ze spokojem i powagą. Nasza rada: Jeśli nie zrozumiesz do końca którejś części umowy, poproś o pomoc świadczącego ci usługi pośrednika. Pomoże ci on lepiej zrozumieć warunki umowy, doradzi i jako profesjonalista na rynku wesprze swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże to uniknąć nieporozumień.   

Wybór mieszkania to proces nie zawsze łatwy i przyjemny, jednak niezwykle satysfakcjonujący. Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą ci podjąć tę niezwykle ważną decyzję z większą rozwagą i spokojem.